Věděli jste, že...? Aneb historie mužských snubních prstenů

Věděli jste, že tradice mužských snubních prstenů je ve skutečnosti poměrně nová a její původ souvisí s chytrým marketingem šperkařského průmyslu?
Už ve starém Egyptě a Římě se prsteny používaly jako symbol svazku, ale nosily je primárně ženy. Muži spíše používaly pečetní prsteny k označení svého postavení.
Později ve středověku a novověku v Evropě byl zvyk nosit snubní prsteny u mužů téměř neexistující. U žen se prsteny staly běžné jako symbol závazku, ale u pánů se stále neprosadily.
Během první světové války někteří vojáci začali nosit jednoduché prsteny jako vzpomínku na své manželky a snoubenky, ale stále to nebylo běžné. Nicméně během druhé světové války se tento zvyk uchytil. Vojáci na frontě začali hromadně nosit snubní prsteny jako připomínku svých rodin a domova.
A právě po válce uviděli šperkařské firmy příležitost a když se muži vrátili domů a začali žít civilním životem, klenotnický průmysl (zejména v USA) začal aktivně propagovat myšlenku, že i muži by měli nosit symbol svého závazku.
Slogany jako "dvojí důkaz lásky" nebo "prsten pro každého" přesvědčily veřejnost, že nošení prstenů oběma partnery je normou.
Dnes se jedná o běžnou tradici, ale není universální. V některých kulturách se mužské snubní prsteny stále nenosí (například v některých částech Asie nebo u ortodoxních židů).
Design mužských prstenů se vyvíjel od jednoduchých zlatých k moderním verzím z titanu, karbonu nebo wolframu.
Takže zatímco dnes je běžné, že si prsteny vyměňují oba partneři, u mužů se tento zvyk rozšířil hlavně díky marketingu šperkařských firem po druhé světové válce.
